powered by Agones.gr - Stoixima

Δευτέρα 9 Ιουλίου 2012

Η Νικάρα στη Β’ Εθνική

Σ’ ένα ψυχοβγαλτικό δεύτερο μέρος, στο οποίο ο Οικονόμος απέδειξε γιατί έφτασε να διεκδικεί στο τελευταίο ματς την άνοδο στη Β’ Εθνική, η Νίκη πήρε τον βαθμό που ήθελε μετά το τελικό 0-0.

Οι Νικιώτες χρειάστηκαν τη συνδρομή της τύχης στις δύο μεγάλες ευκαιρίες του Οικονόμου με Νικούλη και Βούλγαρη, για να φτάσουν στο πολυπόθητο αποτέλεσμα. Μετά τη λήξη ακολουθεί τρελό πανηγύρι, με τον κόσμο της Νίκης να εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο και τους φιλοξενούμενους να αποχωρούν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα

Αναλυτικά το φιλμ του δευτέρου μέρους

47’ κόντρα επίθεση για τον Οικονόμο που τελείωσε με άστοχο σουτ του Κουλτσιάκη εκτός περιοχής

49’ η βολίδα εκτός περιοχής του Πουλάκου μετά από τσίμπημα της μπάλας από τον Διαμαντίδη πέρασε πάνω από τα δοκάρια

56’ ο Λαμπρόπουλος σε φάουλ έστρωσε για τον Διαμαντίδη, το τεχνικό σουτ του οποίου απέκρουσε στην αριστερή του γωνία δύσκολα ο Πίτκας

57’ τελείως άστοχο ήταν το μακρινό φάουλ του Νικούλη

58’ τεράστια ευκαιρία για τον Οικονόμο, καθώς ο νεοεισελθών Βούλγαρης έβγαλε με κάθετη πάσα έβγαλε τετ-α-τετ τον Νικούλη, που πλάσαρε τον Βούρα. Αυτός, έχοντας κάνει έξοδο μακριά από την εστία του, απέκρουσε με το πόδι, για να έρθει ο Δεληζήσης να απομακρύνει οριστικά

62’ το αδύναμο αριστερό σουτ του Παυλίδη κατέληξε στη αγκαλιά του Πίτκα

70’ ο Διαμαντίδης τσίμπησε την μπάλα προ του Λεβνάιτς κι αυτός τον ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή, παίρνοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Μάνταλο. Έτσι ο Οικονόμος έπαιξε στα τελευταία είκοσι λεπτά με δέκα παίκτες.

76’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Οικονόμο, με τον Κουλτσιάκη να βγάζει με το στήθος για τον Βούλγαρη, ο οποίος απέναντι από τον Βούρα και υπό την πίεση του Δεληζήση σούταρε για καλή τύχη της Νίκης ψηλά άουτ

79’ η Νίκη απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες του Οικονόμου με το δοκάρι του Διαμαντίδη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ

88’ ο Λουκίνας βρέθηκε αφύλακτος εντός περιοχής μετά από κόρνερ του Διαμαντίδη, αλλά μετά το στοπάρισμα με το στήθος καθυστέρησε χαρακτηριστικά και βγήκε με την μπάλα άουτ

ΝΙΚΗ (4-3-3): Βούρας- Στουρνάρας, Δεληζήσης, Χολέβας, Λαμπρόπουλος- Παπατζίκος (66’ Κυριακίδης), Ριζογιάννης, Διαμαντίδης- Παυλίδης, Λαζαρίδης (82’ Μκρτσιαν), Πουλάκος (74’ λ.τ Λουκίνας)
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ (4-3-3): Πίτκας -Καραγιάννης, Οικονόμου, Τσιανάκας, Γκαραγκούνης- Μπαλλής, Λεβνάιτς, Νικούλης- Καράμπελας (55’ Βούλγαρης), Κουλτσιάκης, Μπανούσης (84’ Κέρι)

Κίτρινες: Μπαλής, Στουρνάρας, Γκαραγκούνης, Λεβνάιτς, Οικονόμου, Ριζογιάννης, Μκρτσιαν, Τσιανάκας, Κέρι
Κόκκινη: 70’ Λεβνάιτς

*Ενώ πριν την έναρξη του παιχνιδιού ο Πέτρος Τσιτσιμπής φορούσε ένα ροζ πουκάμισο, λίγο πριν τη σέντρα φόρεσε το γούρικο κόκκινο.
*Στους πανηγυρισμούς συμμετείχαν τόσο ο Αναστασίου όσο και ο Κάσκιο.